Siste nytt

 

18.01.2014

Her er en fullstendig oversikt over årets Spellemann-vinnere, og jury for alle kategorier.
Gratulerer til alle!

 

Barnemusikk: Tullskattesnutene - «Vi vil ut på byen»
Jury: Andreas Gilhuus, Christine Sandtorv, Eline Moe Melgalvis, Jonatan Thomassen, Louise Winness, Sidsel Hommersand.

Blues: Gina Aspenes - «Inertia»
Jury: Daniel Engen, Elisabeth Weisser-Svendsen, Finn Tokvam, Jan Engen, Karin Wright, Morten Skaget, Nina Hanssen. 

Country: Bendik Brænne - «How To Fake It In America»
Jury: Hans Martin Austestad, Ida Jenshus, Jenny Jenssen, Jørgen Angvik, Reidar Brendeland, Robert Dyrnes, Rune Johansen. 

Danseband: Hanne Mette - «Minner»
Jury: Arnstein Tungvåg, Brynhild Marit Møllersen, Daniel Bengtzzon, Helge Wærøy, Jan Tore Eriksen, Mona-Jill Knapp Forssen, Øystein Ulen. 

Elektronika/Dancemusikk: Ralph Myerz - «Super Sonic Pulse»
Jury: Kai Stoltz, Karin Park, Pål Nyhus, Ronnie Klaussen, Snorre Seim. 

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk: Ingebjørg Bratland og Odd Nordstoga - «Heimafrå»
Jury: Chi Ton, Helge Skansen, Kjell Bitustøyl, Lene Furuli, Sjur Viken, Trond Moe Stenseth.

Indie: Young Dreams - «Between Places»
Jury: Heidi Marie Vestrheim, Inger Bråten, Ivar Chelsom Vogt, Kenneth Jønsson, Lars Tefre Baade, Line Endresen, Sondre Lerche. 

Jazz: Karin Krog & John Surman - «Songs About This And That»
Jury: Carl Petter Opsahl, Christer Falck, Eiler Fleischer, Gry Zakariassen, Ingrid Brattset, Johan Hauknes, Ulla-Stina Wiland. 

Klassisk: Oslo Strykekvartett - «The Schubert Connection»
Jury: André Wallann Larsen, Audun Sandvik, Camilla Helen Heiervang, Helga Lied Wyrtz, Hild Borchgrevink. 

Komponist: Oslo Filharmoniske Orkester, Rolf Gupta, Gjermund Larsen - «Lars Petter Hagen»
Jury: Bjørn Bolstad Skjelbred, Claudia Scott, Eivind Buene, Ingerlise Størksen, Jan Erik Mikalsen, Siri Nilsen.

Metal: Kvelertak - «Meir»
Jury: Henriette Aaberg, Hilde Katrine Hammer, Jan-Martin Jensen, Mariann Bjørnelv, Pål Dimmen, Tonje Elisabeth Peersen, Torgrim Øyre.

Popgruppe: Real Ones - «Tonight Only Tonight / The Morning After»
Jury: Anja Lauvdal, Bille Van, Brand Barstein, Henriette Aaberg, Ine Hoem, Ole Reinert Berg-Olsen, Thomas Helland. 

Popsolist: Monica Heldal - «Boy From The North»
Jury: Brand Barstein, Daniel Nordgård, Frida Amundsen, Magnus Eliassen, Susanna Wallumrød, Svein Bjørge, Åslaug Sem-Jacobsen. 

Rock: King Midas - «Rosso»
Jury: Egil Eldøen, Emil Nikolaisen, Gry Zakariassen, Kristin Winsents, Ole Reinert Berg-Olsen, Olga Gøril Vik, Stine Kobbeltvedt. 

Samtid: Christian Wallumrød Ensemble - «Outstairs»
Jury: Atle Bøckmann, Bård Aasen Lødemel, Erling Sandmo, Henrik Celius, Hild Borchgrevink, Lars Mørch Finborud, Trude Eick. 

Tekstforfatter: Frida Ånnevik - «Ville Ord»
Jury: Christine Sandtorv, Dagfinn Lyngbø, Egil Olsen, Frank Tønnesen, Sigrun Tara Øverland, Sondre Lerche. 

Urban: Don Martin - «En gang Romsåsgutt alltid Romsåsgutt»
Jury: Carl Petter Opsahl, Christine Dancke, Even Heen Kristiansen, Fredrik Knagenhjelm, Jason Diakité, Magnus Eliassen, Myrna Braza.

Viser: Moddi - «Kæm va du?»
Jury: Daniel Engen, Elin Aandal-Herseth, Frank Tønnesen, Guro von Germeten, John Olav Hovde, Karianne Arntzen, Tore Thomassen. 

Åpen Klasse: Susanna and Ensemble neoN - «The Forester»
Jury: Atle Bøckmann, Fredrik Luhr Dietrichson, Lars Mørch Finborud, Mariann Skjerdal, Ragnhild Menes, Rob Young, Ulla-Stina Wiland. 

Årets Hit: Ylvis - «The Fox»
Jury: Erika Wiklund, Håkon Moslet, Marte Thorsby, Sveinung Rindal, Trude Løken.

Årets nykommer og Gramostipend: Monica Heldal - «Boy From The North»
Jury: Anne Tone Helle, Erika Wiklund, Håkon Moslet, Marte Thorsby, Sveinung Rindal.

Hederspris: Anne Grete Preus
Jury: Espen Slapgård, Marianne Antonsen, Marte Thorsby, Mats Nilsson.

Årets Spellemann: Ole Paus
Jury: Espen Slapgård, Marianne Antonsen, Marte Thorsby, Mats Nilsson.  

Spellmann

Har du forslag til Jury?

Historien bak Spellemann

Har du forslag til noen som kan passe som jury for Spellemannprisen? Klikk her og send oss dine forslag.

Abonner på nyhetsbrev

Meld deg på vårt nyhetsbrev og du vil få den nyeste informasjonen
Navn:
Epost: